Lacko v treťom kole na Australian Open

18.01.2017, 06:10 – MELBOURNE – Slovenský kvalifikant Lukáš Lacko zdolal v 2. kole grandslamového Australian Open Dudiho Selu z Izraela v štyroch setoch 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Vo vzájomnej bilancii upravil na 2:6.

Úvodný set vyšiel lepšie drobnému Izraelčanovi. Výborne sa pohyboval, takmer nekazil a rýchlo sa ujal vedenia 4:0, čo rozhodlo. Ťažil najmä zo slabšieho druhého servisu piešťanského rodáka. Sám stratil pri servise iba tri fiftíny, z toho dva dvojchybou.

V druhom dejstve Lukáš výrazne zlepšil hru. Za stavu 2:1 ešte pri premiérovom brejkbale neuspel, o dve hry neskôr však bol pri celkovo piatej príležitosti na riterne neomylný. V závere sa mohol spoľahnúť na svoje podanie a vyrovnal pomer setov na 1:1.

Do tretej časti vstúpil znova lepšie izraelský veterán. Sľubný náskok 2:0 ale okamžite stratil a ďalšie minúty boli galapredstavením nášho tenistu. Tomu vychádzalo všetko na čo siahol, vynikajúco riternoval a šnúrou šiestich získaných gemov spravil veľký krok na ceste za postupom.

Vo štvrtom sete ešte rodák z mesta Kirjat Šmona promptne zareagoval na skorú stratu servisu, no naďalej ťahal v prestrelkách od základnej čiary za kratší koniec. Definitívne K.O. mu slovenský kvalifikant zasadil brejkom na 5:4. Po zmene strán spečatil víťazstvo čistou hrou.

Na margo zápasu Lukáš uviedol: „Ťažký začiatok, musel som sa popasovať s dvomi premennými – jeho variabilnou hrou a nárazovým vetrom. Dôležité bolo aj napriek zlému začiatku neupustiť od stratégie a začať odznova v 2. sete. Postupne som sa dostával do rytmu a zvykal si na podmienky. Začal som mu robiť problémy aktívnou hrou, čo viedlo nakoniec k obratu.“

Tréner Filip Havaj dodal: „Začiatok zachytil výborne Dudi, bol aktívny smerom dopredu a veľmi variabilnou hrou si vytváral pozície. Lukáš v prvom sete ku koncu zlepšil postavenie, servis a začal konečne spresňovať hru. Druhý a tretí set jednoznačne v réžii Lukáša, podarilo sa mu hneď zo začiatku odtlačiť Selu od základnej čiary a ten začal hrať samovražednú obranu. Lukáš si výborne pripravoval pozície a bezchybné dva sety rýchlo ubehli. Vo 4. sete sa hra trocha vyrovnala aj vďaka dvom brejkom, na ktorých mal podiel aj silný protivietor. Sela sa snažil kontrovať a nenechať sa tlačiť. Do stavu 4:4 veľmi vyrovnaný set, potom výborná hra Lukáša do stavu 30:40 a dvojchyba Selu na brejk. Posledný gem stojí za zmienku, 3 esá a 1 priamy bod z podania.“

Postupom do 3. kola vyrovnal Piešťanec pripravujúci sa v bratislavskej akadémii Love 4 Tennis svoje melbournské maximum z roku 2012. O jeho vylepšenie zabojuje proti piatemu nasadenému Japoncovi Keiovi Nišikorimu.

zdroj: tenisovýsvet.sk